Forum Forum obozu 127 i 330 WDW Strona Główna Forum obozu 127 i 330 WDW
lipcowy wędrowników szturm na Bieszczady :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

apele i telefony
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum obozu 127 i 330 WDW Strona Główna -> Obrady i konsultacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mistrz
Gość






PostWysłany: Wto 14:02, 16 Maj 2006    Temat postu:

po to tworzone sa regulaminy zeby je przestrzegac jesli chesz moge dla przykaldu zlamac prawo i cie bobic pasuje?(dlatego wlasnie ustala sie regulaminy[po to ta dyskusjia])
apel jak dla mnei moze ulatwic organizacjie poranka w stopniu nieznacznym np przed apelem wszyscy musza byc gotowi do drogi a apel jestt powiedzmy o 8 i tuz po apelu wyruszamy (takie male ulatwienie)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PH
Gość






PostWysłany: Wto 15:05, 16 Maj 2006    Temat postu:

Sorki ale moge być gotowy do drogi o 8 i nie potrzebny mi do tego apel.

[po którym nie będe gotowy bo sie będe musiał z munduru rozdziać i go spakować etc...]

Ale argument to jakiś jest.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
monika
Administrator



Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Plejady

PostWysłany: Wto 15:34, 16 Maj 2006    Temat postu: Re: 26 postów poprzedzających chyba wystarczy, żebym się ode

Piwosh napisał:
dla części z Was apel jest przykrym obowiązkiem. Pytam się zatem, dlaczego?


Dlatego, że nie lubię zaczynać dnia od "baczność, spocznij" po prostu nie lubię. Tak jak nie lubię gwizdka, upałów i wątróbki.

Cytat:
Takie wspólne powitanie. Jeżeli ktoś woli śpiewy do słoneczka i takie tam, uargumentuję to w ten sposób: rozpoczęcie dnia w zdyscyplinowany, znany wszystkim i rozpoznawalny sposób ułatwia organizację poranka, pozawala w jednym czasie i miejscu przekazać najważniejsze sprawy, wdraża dyscyplinę.

Nie rozumiem, dlaczego rozpoczęcie dnia od spotkania w kręgu i chociażby zaśpiewania (acz niekoniecznie) ma być niezdyscyplinowane, nieznane wszystkim i nierozpoznawalne. Sugerujesz, że cierpimy na amnezję?

Cytat:
Ponadto należymy do pewnej organizacji. Organizacji, której strojem jest mundur,


I dlatego będziemy go wykorzystywać przy innych okazjach (o tym pisała Maruda)

Cytat:
a jedną z form stałych i sprawdzownych jako pewne narzędzie (patrz: dyscyplina) apel.


Znam masę innych sprawdzonych form, o wiele sympatyczniejszych.

Cytat:
regulamin tworzymy razem i decydując się na uczestnictwo w obozie, akceptujemy zawarte w nim treści.

Tu zgoda. Ale to już czysta manipulacja:


Cytat:
- nie daje możliwości pełnego skupienia się na tu i teraz, wyciszenia się, kontemplacji

Możliwości skupienia się ani trochę nie zależą od używania telefonu. No chyba, że w danej chwili rozmawiam, to pewnie się nie skoncentruję. Ale istnieje też milion innych dezorientujących czynników.

Cytat:
- nie mobilizuje do hartowanie siły woli - w każdej chwili mamy pod ręka ludzi, których wcale nie potrzebujemy mieć pod ręką (patrz: punkt pierwszy)

Jako istota społeczna lubię mieć pod ręką ludzi. Nie każdy jest typem samotnika. Szczerze powiedziawszy trochę mi ubliżają takie argumenty...
Cytat:
powoduje stresy, życie w pośpiechu, stan ciagłego napięcia

To teoria ogólna. Dotycząca społeczeństwa informacyjnego jako takiego. Zabroń swoim ludziom używania telefonów w ogóle. W przeciwnym razie nie unikniesz tego.

Cytat:
- bywa rakotwórcze

No nie, to mnie rozeźliłeś - takie brednie! Dysponujesz badaniami, które to potwierdzają? Bo ostatnio opublikowano wyniki, które kompletnie zaprzeczają tej teorii.

Cytat:
Wyłączony telefon komórkowy wydaje się wyjściem najrozsądniejszym z punktu widzenia bezpieczeństwa. Choć uważam, że jest to złudne wrażenie...

A jakie jest najrozsądniejsze wyjście? Sygnały dymne?

A teraz meritum.
Paweł, nawet zakładając, że podzielamy częściowo Twoje poglądy, zapomniałeś o czymś. Ta dyskusja nie toczy się nad tym, czy używanie telefonów jest zdrowe, zabójcze, fajne, jazzy, czy passe. Z większości wypowiedzi wynika jasno, że uczestnicy tego obozu są na tyle duzi, że wystarczy im zwyczajna rozmowa a nie od razu sztywny zapis w regulaminie. I ja to rozumiem, bo pewnie wolałabym nie robić czegoś, dlatego, że mi ktoś racjonalnie wytłumaczył i przekonał, a nie dlatego, że tako rzecze regulamin.[/quote]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
monika
Administrator



Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Plejady

PostWysłany: Wto 15:37, 16 Maj 2006    Temat postu:

Uprasza się o logowanie albo pisanie pod rozpoznawalnym pseudo, w przeciwnym razie wyłączę posty od niezalogowanych.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piwosh




Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 22:21, 17 Maj 2006    Temat postu:

Moniko!
Jako uczestnik obozu wyraziłem swoje zdanie. Jak się do niego kto ustosunkuje to jego sprawa. Jak kto do tego emocjonalnie podejdzie również. Nie będę dalej rozwijał dyskusji - sensu głębszego nie widzę, bo na początku tego tematu jest nawoływanie do argumentów, a następnie (co przewija się przez wypowiedzi prawie wszystkich użytkowników) wzjamnie zarzucany jest brak argumentów, więc może należałoby zacząć od podania sobie definicji słowa argument.
Proponuję też, jeżeli będziecie toczyć dalej tą dyskusję, rozmawiać o jej przedmiocie, a nie o swoich osobistych preferencjach. "Jest tak a tak", zamiast "lubię nie lubię".
Kabanie!
Przeczytaj jeszcze raz część mojej wypowiedzi poświęconej apelom. Wydaje mi się, że zamieściłem tam wyjaśnienie, dlaczego apel ułatwia organizację poranka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
monika
Administrator



Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Plejady

PostWysłany: Śro 22:54, 17 Maj 2006    Temat postu:

Pawle!
To, że napisałam, że nie lubię apeli, nie miało stanowić argumentu w dyskusji, tylko odpowiedź na Twoje pytanie. Nie rozumiem jak mogę nie rozmawiać o moich osobistych preferencjach. A o czyich?
W dyskusji naturalne jest też to, że odnosimy się wzajemnie do swoich wypowiedzi, co też uczyniłam. Ja nie mówię, że ktoś nie może zbijać moich zdań, wręcz na to czekam. Liczyłam, że po tak długim wywodzie nie pozostaniesz mi dłużny, a Ty kończysz dyskusję?

Ale masz rację. Nawołuję do argumentów,a sama tylko zbijam Twoje. Oto wszystkie moje przemyślenia na temat:

1. telefony - uważam, że posiadanie telefonu jest na obozie jak najbardziej wskazane. Dlatego, że to góry, dlatego, że może się zdarzyć sytuacja, że kogoś on uratuje. Dlatego, że chciałabym, żeby każdy z wędrowników sam wybierając się w góry o nim nie zapomniał, żeby to było dla niego naturalne wyposażenie podczas wędrówki.
Oczywiście za równie wskazane uważam, by telefon był wyłączony i aby włączać go sporadycznie (powód dla każdego będzie inny - jeden oszczędza baterię, drugi chce się wyciszyć i odciąć od świata). Niemniej jednak uważam za całkowicie zbyteczne formułowanie zakazu używania go w celach innych niż alarmowe. W erze global village sztuczne jest zmuszanie ludzi do odcięcia się od świata w imię motywacji do skupienia i przemyśleń. Nie zatrzymamy postępu. Lepiej chyba motywować ludzi do tego, by MIMO, że mogą, nie odczuwali potrzeby używania telefonu i sami dobrowolnie z tego rezygnowali. Tak, by nastepnym razem, kiedy pójdą bez Ciebie postępowali tak samo, a nie cieszyli się "hurra, nie ma tu kadry, możemy sobie dzwonić ile wlezie"...? Nadmiar zakazów powoduje reakcję buntu i sprzeciwu. Powtórzę - przychylam się do zdania kilku osób powyżej: duzi jesteśmy. wystarczy porozmawiać.

2. apele - argument przeciwko nim jest jeden - brak potrzeby. Na pomysły dotyczące innego sposobu rozpoczynania i organizowania poranka (rany, pierwszy raz w życiu zastanawiam się jak zorganizować poranek;)) już odpowiadałam wcześniej. Apel, czyli "raz dwa trzy, przygotowanie, mundur, gdzie są moje getry, szybko, szybko, gwizdek, zbiórka, baczność, spocznij, melduję, dziękuję, CZUWAJ, do hymnu, baczność, spocznij..." - jakoś nie budzi we mnie (tak, to moje osobiste odczucia) miłych skojarzeń. Nie tylko we mnie, jak widzę.
Czy nie milej rozpocząć dzień od
"siódma, wstajemy, za 10 min spotykamy się w kręgu tu i tu, każdy schodzi się zaspany, opowiadamy co nam się śniło.." czy cokolwiek innego? A po śniadaniu POWIEDZIEĆ - za 30 minut wszyscy gotowi do wyjścia? Jak raz się będziemy guzdrać, za późno wyjdziemy i dojdziemy po ciemku, albo w ogóle, to następnym razem wszyscy się będą sprężać.

Ja też nie lubię braku dyscypliny. Ale lubię taką dyscyplinę, która opiera się na zrozumieniu, dlaczego jest konieczna. i na tym, że dla dorosłych (i prawie dorosłych) ludzi wiele rzeczy jest naturalnych. nie trzeba na nich gwizdać. sami przyjdą.

Szalom.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gosia




Dołączył: 14 Mar 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Krainy Wiecznej Szczęśliwości :P

PostWysłany: Śro 22:56, 24 Maj 2006    Temat postu:

Na całej mojej (normalnej) harcerskiej drodze wszystkie obozowe poranki czy rajdowe zawsze zaczynały się od apelu, nie jest to dla mnie przykrym obowiązkiem bo apele to rzecz normalna w harcerstwie, uroczysta chwila kiedy MOŻNA włożyć munur (jest to przywilej), i odśpiewać hymn harcerski, skupić się razem we wspólnej myśli. Ponadto myśle, że byłoby to wspaniałym przypomnieniem dla każdego codziennego programu dnia, bo się go mimo wszystko się zapomina a warto jest wiedzieć gdzie się idzie... No to chgyba tyle na razie, jak coś mi się jeszcze nasunie to napiszę...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 10:07, 25 Maj 2006    Temat postu:

A powiedz mi Gosiu, na ilu obozach takich jak ten, byłaś podczas swojej harcerskiej drogi, hm?? Bardzo mnie to ciekawi, bo ja jeszcze nie i tak się zastanawiam, czy nam naprawdę ten apel jest taki niezbędny, czy nie umiemy zacząć dnia w inny sposob, bo dla mnie to że jesteśmy harcerzami, nie znaczy że musimy co rano, wskakiwac w mundur, bo jest to przesada. Uważam, że potrafimy się zdyscyplininować w inny sposób i nie podoba mi się naleganie na apel ktory jest taki HARCERSKI- czy nie możemy wykorzystać munduru do kominków i innych takich.

Apel, czyli "raz dwa trzy, przygotowanie, mundur, gdzie są moje getry, szybko, szybko, gwizdek, zbiórka, baczność, spocznij, melduję, dziękuję, CZUWAJ, do hymnu, baczność, spocznij..." - jakoś nie budzi we mnie (tak, to moje osobiste odczucia) miłych skojarzeń. Nie tylko we mnie, jak widzę.
Czy nie milej rozpocząć dzień od
"siódma, wstajemy, za 10 min spotykamy się w kręgu tu i tu, każdy schodzi się zaspany, opowiadamy co nam się śniło.." czy cokolwiek innego? A po śniadaniu POWIEDZIEĆ - za 30 minut wszyscy gotowi do wyjścia?

Czy tak naprawdę nie można?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kasia Pe




Dołączył: 11 Mar 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Plejady

PostWysłany: Czw 10:09, 25 Maj 2006    Temat postu:

A i Moniko, nie kasuj tego wpisu, bo nie zauważyłam, że nie jestem zalogowana.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zaleska




Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 11:35, 25 Maj 2006    Temat postu:

Hej,

nie wiem, czy to dla mnie miejsce na wypowiedź, ale czytając Wasze rozważania na temat apelów, przypomniały mi się moje doświadczenia związane z tematem.

Otóż większość mojego obozowego życia upłynęła w warunkach obozów wędorwnych (tzn. takich, kiedy każdego dnia przemieszczaliśmy się z miejsca na miejsce, a nasz dobytek wraz z nami). Były to obozy żeglarskie.

Dopóki jak drużyna bylismy młodzi, w podstawówce, apele faktycznie odbywały się każdego poranka. Sprawdzaliśmy wówczas stan techniczny jachtów i porządek na nich panujący. Krótko mówiąc - robiliśmy coś, co było niezbędne do bezpiecznej żeglugi. Jeśli pogoda byla niesprzyjająca, owo sprawdzanie klaru odbywało się w sztormiakach, żłótych gumowych spodniach i kaloszach. Meldowaliśmy załogi i salutowaliśmy w kapturach.

Kiedy zrobilismy się trochę starsi, bardziej opływani, odpowiedzialni i doświadczeni, a nasze obozy z mazurskich pływań przybrały nieco inny charakter, zmieniła się też organizacja obozowego dnia. Na przykład podczas spływu Wisłą, gdy pracowaliśmy wachtami (4h pracujesz, 4h śpisz, w kilkuosobowych grupach) i każdy miał inną godzinę pobudki, a wypływaliśmy ok. 5-6 rano - robienie apelu zupełnie nie miało sensu. Sternicy na bieżąco dbali o bezpieczeństwo na jachtach, byliśmy małą (17 osób), zgraną grupą, w której każdy rozumiał i akceptował porządek dnia, konieczność wywiązywania się ze swoich obowiązków i podporządkowania się poleceniom osoby na komendzie i odpowiedzialnej za żeglugę. To było jasne, nie potrzebowaliśmy powtarzać tego co rano.

Każdy z nas, decydując się na trudny obóz, wiedział, na co się pisze. Na deszcz, na niepogodę, na zmaganie awaryjnym sprzętem, kapryśną rzeką i własnym zmęczeniem. Nie było różowo, choć przez pierwszych kilka dni świciło słońce i mieliśmy suche ubrania. Pod koniec nawet nie zaglądaliśmy do plecaków. Obóz udał się wyśmienicie bez apelów. Mundur miałam na sobie tylko na samym początku, kiedy był jeszcze suchy. Potem, ostatniego dnia wyjrzało słońce i też udało się go włożyć.

Mimo to, jestem przekonana, że był to najbardziej harcerski z moich obozów. Bo żaden mundur, żaden przywilej założenia go nie zapali w sercu braterstwa i przyjaźni tak mocno, jak pożyczony w zimną noc sweter.

I ostatnie, co przyszło mi do głowy.
W minione wakacje brałam udział w trzydniowym rajdzie z harcerzami drużyny Brzask z mojego Szczepu, którzy skończyli podstawówkę i szli do gimnazjum. Sami wiecei, jaki to wiek ;) Harcerze ci mieli stanowić potem trzon powstającej w szczepie drużyny starszoharcerskiej, którą teraz prowadzę z Marcinem Gecowem. Wspólnie też przygotowywaliśmy rajd. Obawiałam sięgo mocno, bo nie znałam dobrze tych ludzi, nie wiedziałam, czego mogę się po nich spodziewać i czy uda mi się poskromić gimnazjalne temperamenty. Początkowy plan, ktorego Marcin był zwolennikiem, zakładał codzienne apele. Jednak w międzyczasie (po wyruszeniu z obozu ;) ) zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, uznając, że wolimy nie akcentowac podziału na my-kadra i wy-uczestnicy.
Idziemy ekipą, żeby sie lepiej poznać i zawiązać początek drużyny. Istniało duże ryzyko rozprężu (harcerze mimo wszystko byli przyzwyczajeni do zbiórek i apelów, mniejsze też mieli poczucie odpowiedzialności niż wędrownicy). Mimo tego wędrówka udała się znakomicie, nie mieliśmy najmniejszych problemów z "zapanowaniem" nad grupą, a zajęcia podsumowujące wędrówkę wskazały, że brak musztry, apelów i formalncyh zbiórek był tym, co nasi harcerze docenili najbardziej. Poczuli się potraktowani dojrzale i obdarzeni zaufaniem.

Pozdrawiam i zyczę owocnych debat i udanej wędrówki,
zuza


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anerpodickup94




Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 22:50, 25 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum obozu 127 i 330 WDW Strona Główna -> Obrady i konsultacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin